Aktualności

Jesienna chandra czy depresja sezonowa?


leczenie depresji ursynów, wawer, mokotów, wilanów, konstancin

Dni są krótsze, z drzew opadają liście, a promienie słoneczne coraz rzadziej nas otulają. Nastają pierwsze jesienne chłody, a na dworze robi się ponuro i nieprzyjemnie. Człowiek ma mniej ochoty na aktywności dnia codziennego. Część z nas odnotowuje w tym okresie obniżenie nastroju, zmęczenie, senność, spadek motywacji – ogarnia nas „jesienna chandra”. Fachowo stan taki nazywany jest depresją sezonową (Seasonal Affective Disorder – SAD) czyli spowodowaną, zmieniającymi się porami roku. Jesień i zima to okresy, w których to zjawisko występuje najczęściej.

Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Powodem do niepokoju i wizyty u psychologa jest stan kiedy objawy zakłócają nasze funkcjonowanie i powodują niemożność wykonywania i czerpania radości z codziennych zajęć. Występują z dużą częstotliwością (codziennie lub prawie codziennie) oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni. W diagnostyce zwraca się uwagę na to czy zjawisko to powtarza się cyklicznie przez minimum dwa lata.

Co zrobić, gdy smutek utrzymuje się zbyt długo?

Pomocna jest ekspozycja na światło słoneczne, zwiększa ona wydzielanie hormonu zwanego serotoniną. Serotonina czyli tzw. “hormon szczęścia” odpowiedzialna jest m.in za pozytywny nastrój, procesy zasypiania, apetyt czy libido. Dlatego w miarę możliwości aktywnie korzystajmy z pogodnych dni i wybierzmy się na spacer, poprawi to naszą kondycję i korzystnie wpłynie na samopoczucie. Popularnym antidotum na depresję sezonową jest fototerapia czyli terapia światłem. Warto również wzbogacić swoją dietę o suplementację witaminy D3 oraz witamin z grupy B.

Obniżony nastrój, smutek, żal są nieodłącznymi elementami naszego życia. Nie zawsze jednak potrafimy sobie z nimi poradzić. Co kiedy smutek i melancholia trwają zbyt długo? Jak odróżnić chwilowe obniżenie nastroju od depresji? Na te pytania i wiele innych znajdą Państwo odpowiedzi kontaktując się z nami. Nie diagnozujmy się sami, skorzystajmy z pomocy fachowca. Kluczowym elementem w walce z depresją jest psychoterapia, która pomaga przepracować swoje problemy i daje nam narzędzia do pracy nad sobą. Oferujemy pomoc i wsparcie zaufanego psychologa z którym można omówić swoje troski. Zachęcamy do kontaktu.