Lęk paniczny to jedno z zaburzeń lękowych. Napady paniki występują bardzo często. Szacuje się, że mogą dotykać nawet 9% całej populacji. Napady paniki mogą znacznie ograniczać codzienne funkcjonowanie, pracę, a także relacje społeczne. U niektórych osób napady paniki mogą ustąpić samoczynnie, a u innych utrzymywać się i nasilać, dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować.
Umów się na wizytęNapady paniki to nagłe i niespodziewane ataki lęku, podczas których pojawia się uczucie obezwładniającego napięcia. Taki stan może trwać od kilku minut do dwóch godzin. Uciążliwość napadów paniki wynika przede wszystkim z tego, że pojawiają się nagle, bez wyraźnego powodu i bez żadnego ostrzeżenia, co dodatkowo potęguje uczucie bezsilności, braku kontroli i paraliżującego strachu.
Przyczyn, które mogą doprowadzić do napadu paniki jest bardzo dużo. Co więcej, mogą się one nawarstwiać przez długi czas. Mogą to być problemy zdrowotne, śmierć lub choroba kogoś bliskiego, problemy finansowe, mobbing w pracy. Z kolei bodźcem wywołującym sam napad może być nawet drobna myśl, zupełna błahostka, wcale niezwiązana z obecną sytuacją. Osoba, która doznała ataku ma poczucie ciężkiej choroby i zaczyna odczuwać strach przed śmiercią, dlatego często wpada w płacz, histerię i domaga się udzielenia pomocy.
Na konsultację do specjalisty powinien udać się każdy, kto przynajmniej raz doznał napadu lęku. Atak taki ciężko pomylić z inną sytuacją – zwykłym strachem czy niepokojem. Odczucia, których doznaje się podczas napadu paniki są bowiem tak głębokie i tak intensywne, że często mylone są z objawami zawału bądź udaru – co dodatkowo wpływa na zwiększenie towarzyszącemu im niepokoju.
Uczucia doznawane podczas ataku paniki są bardzo intensywne i niektóre z nich mogą zostać mylnie uznane za objawy udaru czy zawału serca, co wpływa na zwiększenie odczuwanego niepokoju. Jakie objawy mogą świadczyć o napadzie paniki?
Jeden z kluczowych objawów to wspomniane ogromne przerażenie, wywołane lękiem przed utratą życia. Osoba doznająca napadu paniki może odczuwać wręcz tzw. odrealnienie. Jeśli i Ty kiedykolwiek czułeś się w ten sposób, umów się na konsultację ze specjalistą – Terapia napadu paniki Warszawa pomoże w odzyskaniu kontroli.
Warto pamiętać, że nieleczone napady paniki mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Osoba, która doświadcza ataków, w obawie przed kolejnymi napadami, może zacząć się izolować – unikać stresujących sytuacji, skupisk ludzi, a nawet jazdy komunikacją miejską czy samochodem. Aby do tego nie doszło, warto skierować się na Terapię, podczas której pacjent pozna, zrozumie i wymodeluje swój sposób przeżywania lęku i innych emocji. Terapia napadu lęku w Vilamed prowadzona jest przed doświadczonych specjalistów, którzy doskonale rozumieją, że każdy przepadek napadów paniki ma inne przyczyny i może objawiać się w zupełnie odmienny sposób. Dlatego każda terapia dostosowana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.