Natręctwa, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, charakteryzują się jednoczesnym występowaniem kompulsji (czyli czynności przymusowych) oraz obsesji (czyli natrętnych myśli). Rozpowszechnienie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych sięga ono około 2,5% populacji. W przypadku, gdy zaburzenie to występuje w rodzinie, ryzyko jego rozwoju wzrasta nawet do 9–10%.
Umów się na wizytęZaburzenie obsesyjno-kompulsyjne wiążą się z czuciem niewyobrażalnego lęku, który wywołuje natrętne myśli i niepokojące wyobrażenia. Osoba zmagająca się z natręctwami, aby zneutralizować obsesyjne myśli, wykazuje działania, które mają charakter przymusu.
Myśli te i zachowania w większości przypadków nie wykraczają poza czynności, które każdy z nas wykonuje na co dzień. Mowa tu np. o sytuacji, w której wychodząc z domu, zaczynamy niepokoić się, czy aby na pewno wyłączyliśmy żelazko. Myśla ta nie daje nam spokoju, więc cofamy się, aby to sprawdzić. Czynności te stają się problematyczne, ponieważ ilość czasu, jaką pochłaniają jest bardzo duża. Gdy przekraczają godzinę dziennie, możemy już mówić o zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. Bardzo często natręctwa rozwijają się tak bardzo, że uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie.
Osoby zmagające się z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnymi dotykają dwa rodzaje objawów – myśli obsesyjne, pojawiające się znikąd oraz kompulsje, czyli pewne czynności mające na celu zneutralizowanie myśli obsesyjnych.
Najczęściej występujące obsesje dotyczą m.in.:
Natręctwa myślowe często się pogłębiają i obejmują przymus powracania do jakiejś czynności myślowej, która powoduje lęk np. myśli o swojej śmierci, chorobie bliskich, bluźnierstwie czy końcu świata.
Najczęściej występujące kompulsje dotyczą m.in.:
W razie zaobserwowania objawów należy skontaktować się ze specjalistą. Terapia Natręctw Warszawa pomoże w poradzeniu sobie z uciążliwymi myślami i kompulsjami.
Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych są uciążliwe, utrudniają funkcjonowanie i powodują cierpienie. Utrzymujące się zbyt długo mogą przybrać na sile i się utrwalić. Osoba zmagająca się z natręctwami, chcąc poradzić sobie z przykrymi doznaniami, podejmuje działania przynoszące jedynie chwilową ulgę. Terapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest dobrym rozwiązaniem. Pozwala na przerwanie tego błędnego koła. Ponadto leczenie minimalizuje ryzyko rozwinięcia się powikłań, takich jak np. depresja. Umów się na konsultację ze specjalistami Vilamed – daj sobie pomóc i odzyskaj radość z każdego dnia.
Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze.